Ağız Kokusu & Reflü İlişkisi


A
ğız kokusu nedenleri arasında -sıralamada çok ön sıralarda olmasa da-  R E F L Ü, araştırılması gereken en önemli sebeplerden biridir. Reflüye  yol  açan  sebepler ve  reflünün  oluş  mekanizması  aynı  zamanda  ağız  kokusunu da  oluşturan  etkenlerdir. Reflünün  en önemli  semptomları;   midede yanma, ekşime, ağza acı ekşi su gelmesi, ağızda  ekşi   tat  hissi, yutma  güçlüğü, öksürük, farenjit benzeri boğazda yanma, ağrı, diseti hassasiyeti, ağız kokusu….

Normal  şartlarda,  yemek  borusu  ve  mide  arasındaki  sfinkter  mekanizması ( Valf yada kapakçık olarak da  adlandırılır ) yemek  borusundan mideye  geçişe izin verir, mideden yemek  borusuna kaçışa engel  olur. Bu sayede  alınan gıdalar hem  mekanik   olarak  karıştırılır, hem de asit ve diğer  sindirim  enzimleriyle parçalanır.Reflü  yada  tıbbi  adıyla  GastroÖzofageal Reflü Hastalığı ( GÖRH ), yemek  borusu  ve  mide  arasındaki  bu sfinkter  mekanizmasının  tam  anlamıyla  çalışmaması  nedeniyle  oluşur.  Ve  mide içerisindeki asitle sindirilmeye  çalışılan   gıdalar ve sıvı  yemek borusuna ve hatta bazen yutak  ve ağza  kadar  geriye  kaçabilir. İşte,   bu geri  kaçan asitli mayi, yemek  borusunda  tahrişe yol açar ve yanma  şikayeti  oluşur. Daha da  yukarılara kaçan mayi, boğaz ve ses tellerinde tahrişe  yol açar ki bu da  farenjit, boğazda yanma ağrı, yutma güçlüğü, boğazda takılma hissi ve  öksürük şikayeti ile  kendini gösterir. Ve  nihayetinde  mide  ve yemek  borusu  arasındaki  bu  irtibat,   bu şekilde  sürdüğü  sürece,  asit  ve  sindirilmeye  çalışılan   gıdalar,  ağızda  ve nefeste   kötü  bir  koku   hissedilmesine  yol açar ki  böyle  hastalar da  içten  gelen bir  ağız  kokusu  şikayetiyle bizlere  başvururlar.

Ağız  içi  kaynaklı, kötü  kokular  ekarte  edildikten  sonra,  mutlak  surette  reflü  ile  ilgili  bir  araştırma  yapılmalıdır.

Reflünün  sebepleri  arasında - kesin olarak   bilinmemekle  birlikte -   mide  fıtığının  varlığı,  kötü  beslenme  alışkanlıkları, stres, gebelik,  obezite ( şişmanlik ) sayılabilir. Reflünün  ağız  kokusu  dışında  çok  daha  ciddi  problemlere  yol  açabildiği  bilinmelidir. ( Yemek  borusu  iltihabı, ses telleri  iltihabı, astım  benzeri  akciğer  hastalıkları vs ).

Öncelikle  reflü  hastalığının  varlığının  tesbiti,  teşhisin konulması ile  işe  başlanmalı ve  tedaviye derhal  geçilmelidir. Tedavi  seçenekleri;

1- Diyet ( Yemek Alışkanlıklarının  Düzenlenmesi )
2- Yaşam Tarzı  Değişiklikleri
3- İlaçlar ( Antasitler, Proton Pompa İnhibitörleri gibi )
-------------------------------------------------------------------------
4- Ameliyat

Reflü hastalarının % 90’ı ilk  3 seçenekteki  tedavilere  yanıt  vermektedirler.  Ancak  %10’luk  gruba  giren , ilaçlara rağmen şikayetleri süren yada ilaca cevap vermeyen yada ömür  boyu hergün ilaç  kullanmak zorunda olan  hastalarımıza  ameliyat  seçeneğini  sunmaktayız.

Sağlıklı  Günler . . .

Op.Dr.B.Serdar AKSOY
Genel Cerrahi Uzmanı
 

ANKET

Ağız kokum beni çok rahatsız ediyor; çünkü en çok: