Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları & Ağız Kokusu

T
ıptaki adıyla halitosis, halk içinde bilinen ismiyle ağız kokusunun kulak burun boğaz uzmanlığını da ilgilendiren birçok sebebi olabilir.

Ağız veya boğazda seyretmekte olan akut enfeksiyonların hemen tamamı ağız kokusuna sebep olur. Bunların arasında en sık karşılaşılanları tonsillit (akut bademcik iltihabı) ve akut farenjittir (anjin).

Boğaz bölgesinde yerleşmiş kronik enfeksiyonlar çok sık ağız kokusu yapmazlar ancak bademcikler üzerinde yer alan kript tabir edilen çukurların, çocuklukta geçirilen tekrarlayan iltihaplara bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu çukurlar, yemek yeme sırasında dolarak içlerinde magma denilen artıklar biriktirirler. Uzun süre orada kaldığı için koku yapar ve hapşırma veya öksürme sırasında beyaz renkli, kötü kokulu birkaç milimetre büyüklüğünde küçük beyaz bir cisim olarak dışarı çıkarlar. Magmalar,o sırada devam eden bir enfeksiyon olmamasına rağmen kötü kokuya sebebiyet verebilirler.
Ağız içi yerleşimli, diş ve diş eti iltihapları haricindeki bazı özellikli enfeksiyonlar da ağız kokusuna sebep olurlar. Bunların içinde moniliasis veya tüberkülozu sayabiliriz. Her ikisi de altta yatan bağışıklık sistemi zayıflığını düşündüren ciddi sorunların işareti olabileceği için sıkı takip ve tedavi gerektiren hastalıklardır.

Sinüzit; ister akut ister kronik formunda olsun kötü kokuya sebebiyet verebilir. Sinüslerin içinde oluşan iltihap burun bölgesinden geriye doğru akarak geniz ve boğaz bölgesinden ağız kokusu olarak kendisini gösterebilir. İlerlemiş durumlarda kişinin kendi kokusunu almasına engel olacağı için, bu rahatsızlık kendisi değil ama etrafı tarafından fark edilir.

Çocuklarda geniz eti büyümesi ve kronik bademcik iltihabı ile beraber önemli bir ağız kokusu sebebidir.

Baş boyun bölgesinde yerleşmiş habis patolojilerin tamamı ileri evrelerde ağız kokusuna sebep olur.  Bunların içinde ağız içi kanserleri ile farenks ve larenks kanserleri sayılabilir.


Özetle, kulak burun boğaz hastalıkları açısından değerlendirildiğinde, ağız kokusu veya halitosis, ciddi ve ihmal edilmemesi gereken bir bulgudur. Diş hekimi ve genel cerrahi uzmanlığını da içine alan bir ekip tarafından değerlendirip mümkün olan en kısa sürede sebeplerinin ortaya konması gerekmektedir.

 

Op.Dr.Mehmet  EREM

 

ANKET

Ağız kokum beni çok rahatsız ediyor; çünkü en çok: